Court Calendar for
Chittenden Civil Division

175 Main Street · Burlington, VT 05401
(802) 863-3467

As of Sep 20 05:30 am


Cases Set for Monday, Sep. 20


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 20                               Burke vs. State of Vermont
8:30 AM                                          9-1-20 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Petitioner(s)
                                                   James T. Burke
                                                 Respondent(s)
                                                   State of Vermont  (Andrew M. Gilbertson)
                                                 Witness
                                                   Margaret Jansch  (Ernest M. Allen)

Monday,    Sep. 20                               Kai Forlie v.  Sheila Poettgen
8:30 AM                                          20-CV-00712/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Kai Mikkel Forlie  (Mary G. Kirkpatrick)
                                                 Defendant(s)
                                                   Sheila Marie Poettgen  (Marina A. Asaro)

Monday,    Sep. 20                               Credit Acceptance Corp. v. Margie Abair
8:30 AM                                          21-CV-02119/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Credit Acceptance Corp.  (Ilerdon S. Mayer)
                                                 Defendant(s)
                                                   Margie Abair

Monday,    Sep. 20                               Ellen Smith v. State of Vermont Department of Corr
9:00 AM                                          21-CV-02425/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Appellant
                                                   Ellen Smith  (Emily Tredeau)
                                                 Appellee
                                                   State of Vermont Department of Corrections  (Timothy P. Connors)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Robert C. Menzel

Monday,    Sep. 20                               Park Place Housing LP v. Jamie Bove
9:30 AM                                          21-CV-02296/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Park Place Housing LP  (Nadine L. Scibek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Jamie Bove
                                                 Third Party
                                                   James Debellis

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 21


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 21                               Precourt Investment Company, LLC v. Dustin Wood et
8:30 AM                                          21-CV-01965/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Precourt Investment Company, LLC  (Angela N. Zaikowski)
                                                 Defendant(s)
                                                   Dustin L Wood
                                                   Stacey Wood

Tuesday,   Sep. 21                               Martin vs. Mathauer
9:00 AM                                          1073-12-19 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Daniel Martin
                                                   Hua Martin  (Chad Valerio Bonanni)
                                                 Defendant(s)
                                                   Shanti Mathauer  (Samantha V. Lednicky)

Tuesday,   Sep. 21                               L & M Partnership et al v. Alexis Buckel
9:30 AM                                          20-CV-00457/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   L & M Partnership  (Angela N. Zaikowski)
                                                   Larkin Realty  (Angela N. Zaikowski)
                                                 Defendant(s)
                                                   Alexis Buckel

Tuesday,   Sep. 21                               Grabowski vs. King et al
1:00 PM                                          1140-12-19 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   P. Brett Grabowski  (Angela N. Zaikowski)
                                                 Defendant(s)
                                                   Geri King
                                                   Krissy King
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Limited Appearance

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 22


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 22                               Sexual Assault Hearing
08:30 AM
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         21-ST-00903
                                                   Plaintiff
                                                   Defendant

Wednesday, Sep. 22                               Stalking Hearing
08:30 AM
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         21-ST-00676
                                                   Plaintiff
                                                   Defendant  (Peter F. Langrock)
                                                   Co-Counsel
                                                 21-ST-00732
                                                   Plaintiff  (Louise M. Koss)
                                                   Defendant
                                                 21-ST-00746
                                                   Plaintiff
                                                   Defendant  (Louise M. Koss)
                                                 21-ST-00862
                                                   Defendant
                                                   Minor Child Subject to Stalking or Sexual Assault Complaint
                                                   Plaintiff on Behalf of Minor
                                                 21-ST-00869
                                                   Plaintiff
                                                   Defendant
                                                 21-ST-00881
                                                   Plaintiff
                                                   Defendant
                                                 21-ST-00882
                                                   Plaintiff
                                                   Defendant
                                                 21-ST-00884
                                                   Plaintiff
                                                   Defendant
                                                 21-ST-00893
                                                   Defendant
                                                   Minor Child Subject to Stalking or Sexual Assault Complaint
                                                   Plaintiff on Behalf of Minor

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 24


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 24                               Jason Seiler v. Karen Dearborn
8:30 AM                                          20-SC-00991/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Jason F Seiler
                                                 Defendant(s)
                                                   Karen Dearborn  (Ashley A. Hill)

Friday,    Sep. 24                               Capital One Bank USA N.A. v. JUSTIN KELLEY
9:30 AM                                          21-SC-00159/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Capital One Bank USA N.A.  (Erin M. Reczek)
                                                 Defendant(s)
                                                   JUSTIN C KELLEY

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 27


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 27                               Lumumba vs. State of Vermont
8:30 AM                                          1051-11-17 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Pre Trial Conference
                                                 Petitioner(s)
                                                   Yetha Lumumba  (Emily Tredeau)
                                                 Respondent(s)
                                                   State of Vermont  (Pamela L. Johnson)

Monday,    Sep. 27                               Laurie's Certified Construction, LLC v. Paulette M
8:30 AM                                          21-CV-00651/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Laurie's Certified Construction, LLC  (Christopher A. Micciche)
                                                 Defendant(s)
                                                   Jill Missal
                                                   Paulette C. Missal  (Gregory Scott Nagurney)

Monday,    Sep. 27                               Joseph F. Obuchowski & Associates v. Edward Baker
8:30 AM                                          21-CV-01835/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Joseph F. Obuchowski & Associates  (Carole C. Obuchowski)
                                                 Defendant(s)
                                                   Edward Baker

Monday,    Sep. 27                               Cassaundra Walker v. Vermont Department of Correct
8:30 AM                                          21-CV-02414/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Appellant
                                                   Cassaundra Ann Walker  (Emily Tredeau)
                                                 Appellee
                                                   Vermont Department of Corrections  (Timothy P. Connors)

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 28


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 28                               Crystal Clear Hospitality, LLC v. John Cunningham
8:30 AM                                          21-CV-02462/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Crystal Clear Hospitality, LLC  (Hans G. Huessy)
                                                 Defendant(s)
                                                   John Cunningham

Tuesday,   Sep. 28                               Bruce Pringle v. Colleen Fortine
9:00 AM                                          21-CV-02519/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Bruce Pringle  (Renee Staudinger Calabro)
                                                 Defendant(s)
                                                   Colleen Fortine

Tuesday,   Sep. 28                               Bessery Real Estate Partnership, LLC v. Krystal Ba
9:30 AM                                          21-CV-02517/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Bessery Real Estate Partnership, LLC  (Renee Staudinger Calabro)
                                                 Defendant(s)
                                                   Krystal L. Bailey

Tuesday,   Sep. 28                               Joseph Chastenay v. Heather Brown
10:00 AM                                         21-CV-02609/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Joseph E. Chastenay  (Chad Valerio Bonanni)
                                                 Defendant(s)
                                                   Heather Brown

Tuesday,   Sep. 28                               Great Birches, LLC vs. Gaudette
10:30 AM                                         1138-12-19 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Great Birches, LLC  (Steven J. Kantor)
                                                 Defendant(s)
                                                   Tori Gaudette

Tuesday,   Sep. 28                               J. M. Rowley Corporation v. Jesse Blackmer et al
11:00 AM                                         21-CV-02080/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   J. M. Rowley Corporation  (Daniel S. Triggs)
                                                 Defendant(s)
                                                   Cody Blackmer
                                                   Jesse Blackmer  (Paul D. Jarvis)

Tuesday,   Sep. 28                               Excalibur Management, LLC vs. Jones
11:30 AM                                         78-1-20 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   BRI Properties, LLC  (Angela N. Zaikowski)
                                                   Excalibur Management, LLC  (Angela N. Zaikowski)
                                                   Seven Hundred Riverside Ave, LLC  (Angela N. Zaikowski)
                                                   Six Eighty Riverside Ave, LLC  (Angela N. Zaikowski)
                                                 Defendant(s)
                                                   Matthew Jones

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 29


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 29                               Stalking Hearing
08:30 AM
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         21-SA-00850
                                                   Plaintiff  (Christina M. Pingert)
                                                   Defendant  (Robert J. Kaplan)

Wednesday, Sep. 29                               Griggs vs. Thomas
10:00 AM                                         469-6-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Pre Trial Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Arnold Griggs  (Christopher J. Mcveigh)
                                                 Defendant(s)
                                                   Joshua Thomas  (Shapleigh Smith)
                                                 Mediator
                                                   Eric Johnson  (Eric A. Johnson)

Wednesday, Sep. 29                               Brace vs. Porter
10:15 AM                                         22-1-19 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Pre Trial Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Nakita Brace  (Stephanie M. Greenlees)
                                                 Defendant(s)
                                                   Mark Porter  (Susan J. Flynn)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Robert J. Kaplan

Wednesday, Sep. 29                               Porter vs. Lee et al
10:30 AM                                         203-3-19 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Pre Trial Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Pike Porter
                                                 Defendant(s)
                                                   Alliance Property Mangagement, LLC  (Shapleigh Smith)
                                                   Carrie Lee  (Shapleigh Smith)
                                                   Christopher Lee  (Shapleigh Smith)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Anne Rosenblum

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 30


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 30                               Credit Acceptance Corporation vs. Maille
8:30 AM                                          1109-12-17 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Civil Trustee Process Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                                 Trustee
                                                   Hazelett Strip-Casting Corp
                                                 Defendant(s)
                                                   Andy J. Maille

Thursday,  Sep. 30                               Credit Acceptance Corporation vs. Sturtevant
8:45 AM                                          1201-12-15 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Civil Trustee Process Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                                 Trustee
                                                   Texas Roadhouse Management Corp
                                                 Defendant(s)
                                                   Richard L. Sturtevant

Thursday,  Sep. 30                               State of Maine vs. Lee (aka Meehan
9:00 AM                                          375-5-20 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Civil Trustee Process Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   State of Maine Maine Revenue Services  (Ilerdon S. Mayer)
                                                 Trustee
                                                   University of Vermont Medical Center Inc.
                                                 Defendant(s)
                                                   Sarah R. Lee  (aka Meehan)

Thursday,  Sep. 30                               Mactaw Inc v. Judith Lyons
9:15 AM                                          21-CV-02766/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Mactaw Inc  (Cynthia R. Amrhein)
                                                 Defendant(s)
                                                   Judith M Lyons

Thursday,  Sep. 30                               Susan Paley v. Rebecca Collins
10:15 AM                                         20-CV-00852/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Damages Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Susan Paley  (Christopher J. Mcveigh)
                                                 Defendant(s)
                                                   Rebecca Collins  (Glenn Stammar Morgan)

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 1


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct.  1                               Millicent Drummond v. Kevin Macy
8:30 AM                                          20-SC-01052/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Millicent I Drummond
                                                 Defendant(s)
                                                   Kevin Macy

Friday,    Oct.  1                               Robert Dillon v. Handy's Service Center
9:15 AM                                          21-SC-00014/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Robert P Dillon
                                                 Defendant(s)
                                                   Handy's Service Center

Friday,    Oct.  1                               John Gargano v. Jiffy Lube
10:00 AM                                         21-SC-00056/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   John Gargano
                                                 Defendant(s)
                                                   Jiffy Lube

Friday,    Oct.  1                               Colby Leary v. Gary Fenwick
10:45 AM                                         21-SC-00069/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Colby Leary
                                                 Defendant(s)
                                                   Gary Fenwick

Friday,    Oct.  1                               Scott Brooks v. Chris Blondin dba Blondin Builders
1:00 PM                                          21-SC-00175/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Scott A Brooks
                                                 Defendant(s)
                                                   Chris Blondin dba Blondin Builders

Friday,    Oct.  1                               Matthew Levee v. Kenneth Houglin
1:45 PM                                          21-SC-00309/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Matthew R.C. Levee
                                                 Defendant(s)
                                                   Kenneth Houglin

Friday,    Oct.  1                               The Janitors, LLC v. ManpowerGroup US, Inc
2:30 PM                                          21-SC-00484/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   The Janitors, LLC
                                                 Defendant(s)
                                                   ManpowerGroup US, Inc

Friday,    Oct.  1                               Pool World, Inc. v. Grace Per Lee
3:15 PM                                          21-SC-00485/Small Claims
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Small Claims Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Pool World, Inc.
                                                 Defendant(s)
                                                   Grace Per Lee

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 5


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct.  5                               Brian Bittner v. Pamela Ellis
8:30 AM                                          21-CV-02145/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Brian Bittner  (Nadine L. Scibek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Pamela Ellis

Tuesday,   Oct.  5                               Todd Shepard et al v. Jennifer Pruessen
8:45 AM                                          21-CV-01145/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Joyce Shepard  (Nadine L. Scibek)
                                                   Todd Shepard  (Nadine L. Scibek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Jennifer Pruessen

Tuesday,   Oct.  5                               Kiley Stearns et al v. Ashley Mahmood
9:00 AM                                          21-CV-02500/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Anthony Kowalski  (Eliza H van Lennep)
                                                   Loomis Properties
                                                   Kiley Stearns  (Eliza H van Lennep)
                                                 Defendant(s)
                                                   Ashley Mahmood
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Paul D. Jarvis
                                                 Interested Party
                                                   Esther Stearns  (Eliza H van Lennep)
                                                   Jan Stearns  (Eliza H van Lennep)

Tuesday,   Oct.  5                               Christina Ensalata et al v. Mikal Dixon
9:30 AM                                          21-CV-01682/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Christina Ensalata  (Nadine L. Scibek)
                                                   Tomas Ensalata  (Nadine L. Scibek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Mikal Dixon

Tuesday,   Oct.  5                               Sisters and Brothers Investment Group, LLP v. Lisa
10:30 AM                                         21-CV-02543/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Sisters and Brothers Investment Group, LLP  (Nadine L. Scibek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Lisa Lichanec

Tuesday,   Oct.  5                               Cobalt Shield, LLC v. Jerricka Maynard
11:00 AM                                         21-CV-02298/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Cobalt Shield, LLC  (Renee L. Mobbs)
                                                 Defendant(s)
                                                   Jerricka Maynard

Tuesday,   Oct.  5                               Farwater, Limited v. Tami Rickert
11:30 AM                                         21-CV-02420/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Farwater, Limited  (Nadine L. Scibek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Tami Rickert

Tuesday,   Oct.  5                               The Housing Foundation, Inc. v. Michael Gonzalez
1:00 PM                                          21-CV-02489/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   The Housing Foundation, Inc.  (Nadine L. Scibek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Michael A. Gonzalez

Tuesday,   Oct.  5                               Synagogue Corporation d/b/a Fern Hill Apartments v
1:15 PM                                          21-CV-00074/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Pre Trial Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Synagogue Corporation d/b/a Fern Hill Apartments  (Nadine L. Scibek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Annette M Dubois

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 6


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct.  6                               Stalking Hearing
08:30 AM
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         21-ST-00870
                                                   Plaintiff
                                                   Defendant

Wednesday, Oct.  6                               Forgues vs. Bixby
10:00 AM                                         350-5-20 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Amara Forgues  (Samantha V. Lednicky)
                                                 Defendant(s)
                                                   Johny Bixby

Wednesday, Oct.  6                               Patrick Cashman v. Burlington School District
10:00 AM                                         21-CV-02580/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Appellant
                                                   Patrick Cashman
                                                 Appellee
                                                   Burlington School District  (Joseph A. Farnham)

Wednesday, Oct.  6                               Jessica LaRose v. Ned Remick
10:30 AM                                         21-CV-01313/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Jessica LaRose
                                                 Defendant(s)
                                                   Ned Remick

Wednesday, Oct.  6                               American Express National Bank v. Stuart Carter
10:30 AM                                         21-CV-01883/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   American Express National Bank  (Erin M. Reczek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Stuart H Carter  (William Van Zyverden)

Wednesday, Oct.  6                               Citibank NA v. Allyssa Stevens
10:30 AM                                         21-CV-02102/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Citibank NA  (Anthony J. Figliola)
                                                 Defendant(s)
                                                   Allyssa E. Stevens

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 7


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  7                               AmeriCU Credit Union vs. Geideman
8:30 AM                                          591-7-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Show Cause Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   AmeriCU Credit Union  (Ilerdon S. Mayer)
                                                 Defendant(s)
                                                   Kristen M. Geideman

Thursday,  Oct.  7                               Acadia Insurance Company vs. Vermont Thinstone Ass
8:45 AM                                          400-6-20 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Show Cause Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Acadia Insurance Company  (Ilerdon S. Mayer)
                                                 Defendant(s)
                                                   Vermont Thinstone Associates,LLC

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 11


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 11                               Bank of America, N.A vs. Marthe
8:30 AM                                          509-6-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Civil Trustee Process Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Bank of America, N.A.  (Richard J. Volpe)
                                                 Trustee
                                                   Essex County Parks & Recreation
                                                 Defendant(s)
                                                   Nicole Marthe

Monday,    Oct. 11                               Baker vs. Ely
8:45 AM                                          243-3-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Civil Trustee Process Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Trista Baker
                                                 Defendant(s)
                                                   James H. Ely

Monday,    Oct. 11                               Discover Bank v. Jonathan Green
9:00 AM                                          21-CV-00998/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Discover Bank  (Brice Simon)
                                                 Defendant(s)
                                                   Jonathan A. Green

Monday,    Oct. 11                               Discover Bank v. James Huitt
9:00 AM                                          21-CV-01303/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Discover Bank  (Gregory Scott Nagurney)
                                                 Defendant(s)
                                                   James L Huitt

Monday,    Oct. 11                               United Financial Casualty Company v. RR Charlebois
9:00 AM                                          21-CV-02071/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Status Conference
                                                 Plaintiff(s)
                                                   United Financial Casualty Company  (Timothy Ducar)
                                                 Defendant(s)
                                                   RR Charlebois Inc

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 12


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 12                               Mobbs vs. Davis et al
8:30 AM                                          43-1-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Draw
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Deborah Mobbs  (Vanessa B. Kittell)
                                                 Defendant(s)
                                                   Tim Davis  (Brendan Patrick Donahue)
                                                   Pete Gosselin  (Philip C. Woodward)
                                                   Town of Richmond  (Philip C. Woodward)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Marikate E. Kelley
                                                 Mediator
                                                   James W. Spink Esq.

Tuesday,   Oct. 12                               Washburn vs. Brooks
8:30 AM                                          410-5-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Draw
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Krista J. Washburn  (Jerome F. O'Neill)
                                                 Defendant(s)
                                                   Jan Brooks  (Sara-Ellen M. A. Moran)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Hillary A. Borcherding
                                                   Michael J. Gannon

Tuesday,   Oct. 12                               Montague vs. Lewis
8:30 AM                                          452-6-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Draw
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Darryl R. Montague  (E. William Leckerling)
                                                 Defendant(s)
                                                   Veronica M. Lewis

Tuesday,   Oct. 12                               Griggs vs. Thomas
8:30 AM                                          469-6-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Draw
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Arnold Griggs  (Christopher J. Mcveigh)
                                                 Defendant(s)
                                                   Joshua Thomas  (Shapleigh Smith)
                                                 Mediator
                                                   Eric Johnson  (Eric A. Johnson)

Tuesday,   Oct. 12                               Kelly vs. Kirk
8:30 AM                                          752-8-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Draw
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Nathalie Kelly  (Joshua L. Simonds)
                                                 Defendant(s)
                                                   Daniel Kirk  (Richard H. Wadhams)

Tuesday,   Oct. 12                               Brace vs. Porter
8:30 AM                                          22-1-19 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Draw
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Nakita Brace  (Stephanie M. Greenlees)
                                                 Defendant(s)
                                                   Mark Porter  (Susan J. Flynn)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Robert J. Kaplan

Tuesday,   Oct. 12                               Porter vs. Lee et al
8:30 AM                                          203-3-19 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Draw
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Pike Porter
                                                 Defendant(s)
                                                   Alliance Property Mangagement, LLC  (Shapleigh Smith)
                                                   Carrie Lee  (Shapleigh Smith)
                                                   Christopher Lee  (Shapleigh Smith)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Anne Rosenblum

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 13


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 13                               Flores-Diaz vs. Merchants Mutual Insurance Co.
10:00 AM                                         531-7-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Trial
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Fernando Flores-Diaz  (Ines Cristina Rousseau)
                                                 Defendant(s)
                                                   Merchants Mutual Insurance Co.  (Richard H. Wadhams)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Kristin A. Ross

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 14


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 14                               Flores-Diaz vs. Merchants Mutual Insurance Co.
8:30 AM                                          531-7-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Trial
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Fernando Flores-Diaz  (Ines Cristina Rousseau)
                                                 Defendant(s)
                                                   Merchants Mutual Insurance Co.  (Richard H. Wadhams)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Kristin A. Ross

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 15


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 15                               Flores-Diaz vs. Merchants Mutual Insurance Co.
8:30 AM                                          531-7-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Trial
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Fernando Flores-Diaz  (Ines Cristina Rousseau)
                                                 Defendant(s)
                                                   Merchants Mutual Insurance Co.  (Richard H. Wadhams)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   Kristin A. Ross

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 19


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 19                               Southerly Side of US Route 7 LLC v. Spencer Griggs
8:30 AM                                          21-CV-02289/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Southerly Side of US Route 7 LLC  (Evan Barquist)
                                                 Defendant(s)
                                                   Easton Garvey
                                                   Martina Gaudette
                                                   Spencer Griggs

Tuesday,   Oct. 19                               Bessery Real Estate Partnership, LLC v. John Mille
9:00 AM                                          21-CV-02582/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Bessery Real Estate Partnership, LLC  (Renee Staudinger Calabro)
                                                 Defendant(s)
                                                   Sandy Martin
                                                   John M. Miller

Tuesday,   Oct. 19                               1197-1203 Williston Road, LLC v. Robert Smith, II
9:30 AM                                          21-CV-02815/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   1197-1203 Williston Road, LLC  (Amber L. Thibeault)
                                                 Defendant(s)
                                                   Amber Brace
                                                   Robert Smith II

Tuesday,   Oct. 19                               Seven Hundred Riverside Ave, LLC vs. Bessette
1:00 PM                                          68-1-20 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Merits Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Seven Hundred Riverside Ave, LLC  (Angela N. Zaikowski)
                                                 Defendant(s)
                                                   Adam Bessette
                                                   Marina Bessette

Tuesday,   Oct. 19                               Kendall Roberts v. ADA Traffic Control, Ltd. et al
3:00 PM                                          21-CV-01101/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Kendall Roberts  (Robert B. Luce)
                                                 Defendant(s)
                                                   ADA Traffic Control, Ltd.  (Gary Michael Burt)
                                                   Administrator of Estate of Bruce Devenger  (John E. Brady)
                                                   Michael O'Neil  (Thomas P. Aicher)
                                                   Patriot Insurance  (Jeffrey S. Marlin)
                                                 Co-Counsel or Limited Appearance Attorney
                                                   William T. Clark

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 25


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 25                               Kelly vs. Kirk
8:30 AM                                          752-8-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Trial
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Nathalie Kelly  (Joshua L. Simonds)
                                                 Defendant(s)
                                                   Daniel Kirk  (Richard H. Wadhams)

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 26


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 26                               Kelly vs. Kirk
8:30 AM                                          752-8-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Trial
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Nathalie Kelly  (Joshua L. Simonds)
                                                 Defendant(s)
                                                   Daniel Kirk  (Richard H. Wadhams)

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 27


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 27                               Stalking Hearing
08:30 AM
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         21-SA-00168
                                                   Plaintiff  (Breanna Weaver)
                                                   Defendant  (Francis J. Twarog)

Wednesday, Oct. 27                               Kelly vs. Kirk
10:00 AM                                         752-8-18 Cncv/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Jury Trial
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Nathalie Kelly  (Joshua L. Simonds)
                                                 Defendant(s)
                                                   Daniel Kirk  (Richard H. Wadhams)

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 2


Cases heard by Hoar, Samuel

Date/Time/Place                                  Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov.  2                               Milton Mobile Home Cooperative, Inc. v. Crystal El
8:30 AM                                          21-CV-01683/Civil
Civil/Probate Courtroom 2 - Second Floor         Motion Hearing
                                                 Plaintiff(s)
                                                   Milton Mobile Home Cooperative, Inc.  (Nadine L. Scibek)
                                                 Defendant(s)
                                                   Crystal Elliott

--------------------------------------------------------------------------------------------------