Court Calendar for
Franklin Family Division

36 Lake Street · St. Albans, VT 05478
(802) 524-7997

As of September 17th at 9:05 PM


Cases Set for Friday, Sep. 18


Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 18                Restricted Case
8:30 AM                           297-12-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Corliss Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 18                Restricted Case
9:00 AM                           44-3-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Patrick Warn
                                  Mother of Juvenile  (Robert H. Backus)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 18                Restricted Case
9:30 AM                           82-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Guardian ad Litem, Corliss Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 18                Restricted Case
10:00 AM                          55-3-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 18                Restricted Case
10:30 AM                          61-2-18 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Father of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Interested Person, Party 7

Friday,    Sep. 18                Restricted Case
1:00 PM                           21-9-20 Frmh/Mental Health
Court Room 2                      Mental Health Hearing
                                  Applicant, Party 6

                                  Prosecutor  (Nelson E. Floyd)
                                  Co-Counsel
                                    James A. Hughes

                                  Physician, Party 5
                                  Patient, Party 1  (John J. McCullough)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 21


Cases heard by Judicial Master, Rachel Malone

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 21                Restricted Case
8:30 AM                           62-5-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Patrick Warn
                                  Mother of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Sep. 21                Restricted Case
9:00 AM                           192-8-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Karen Tokat
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Sep. 21                Restricted Case
9:30 AM                           205-8-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, Kate O'Neill
                                  Mother of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  Co-Counsel
                                    Wendy Burroughs


Monday,    Sep. 21                Restricted Case
10:00 AM                          234-9-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (William R. Norful)
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  OCS intervenor, DCF Child Benefits Unit  (James C. Shea)

Monday,    Sep. 21                Restricted Case
10:30 AM                          83-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Guardian ad Litem, Karen Tokat
                                  Mother of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Sep. 21                Restricted Case
11:00 AM                          113-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Andrea Bayer)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Sep. 21                Restricted Case
11:30 AM                          136-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Patrick Warn
                                  Mother of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Sep. 21                Restricted Case
1:00 PM                           220-9-18 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Father of Juvenile  (Rory O. Malone)
                                  Guardian ad Litem, Shelly Gage
                                  Mother of Juvenile  (Juliet L. Dowling)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)

Monday,    Sep. 21                Restricted Case
1:00 PM                           221-9-18 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Father of Juvenile  (Rory O. Malone)
                                  Guardian ad Litem, Shelly Gage
                                  Mother of Juvenile  (Juliet L. Dowling)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 21
08:00 AM                          Relief from Abuse Hearing
Court Room 2                      213-8-20 Frfa
                                  227-9-20 Frfa
                                  228-9-20 Frfa
                                  229-9-20 Frfa
                                  230-9-20 Frfa
                                  231-9-20 Frfa

Monday,    Sep. 21
08:30 AM                          Relief from Abuse Hearing
Court Room 2                      214-8-20 Frfa
                                  216-8-20 Frfa
                                  225-9-20 Frfa

Monday,    Sep. 21                Restricted Case
1:30 PM                           90-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 22


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 22                Sieverding vs. Sieverding
8:30 AM                           32-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Samantha Sieverding
                                  Defendant, Ryan Sieverding

Tuesday,   Sep. 22                Errington vs. Peake
10:00 AM                          51-2-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Axl Errington
                                  Defendant, Dagan Peake

Tuesday,   Sep. 22                Morse vs. Morse
1:00 PM                           156-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Anne Morse  (Amber L. Barber)
                                  Defendant, Craig Morse  (Megan Manahan)

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 22                Restricted Case
8:30 AM                           2-1-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Father of Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Guardian ad Litem, Jeanne Boucher
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Louise M. Koss)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  Co-Counsel





-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 23


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 23                Pennell vs. Pennell
8:30 AM                           188-8-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Lori Pennell
                                  Defendant, Todd Pennell

Wednesday, Sep. 23                Deida vs. Carrillo-Sanchez
10:00 AM                          258-10-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Lymarie Deida
                                  Defendant, Cesar Carrillo-Sanchez

Wednesday, Sep. 23                Valyou vs. Valyou
1:00 PM                           289-12-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Brittany Valyou
                                  Defendant, Jordan W. Valyou  (Scott R. Bortzfield)

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 23                Restricted Case
8:30 AM                           262-10-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Kristine Stell
                                  Mother of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Sep. 23                Restricted Case
9:00 AM                           2-1-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Father of Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Guardian ad Litem, Jeanne Boucher
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Louise M. Koss)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  Co-Counsel





Wednesday, Sep. 23                Restricted Case
1:30 PM                           91-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Father of Juvenile
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 24


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 24                Olson vs. Olson
8:30 AM                           70-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff
                                  Defendant
                                  OCS intervenor, OCS

Thursday,  Sep. 24                Morgan vs. Dumas
10:00 AM                          218-7-16 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Dawn M. Morgan
                                  Defendant, Lee D. Dumas
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Sep. 24                Benoit vs. Clark
1:00 PM                           88-4-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Caitlin Benoit
                                  Defendant, Donny Clark
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 24                Lawrence vs. Lamothe
9:00 AM                           330-11-15 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Danielle Lawrence
                                  Defendant, Eric Lamothe
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Sep. 24                Hilliker vs. Cline
9:30 AM                           300-9-07 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Jennifer Hilliker
                                  Defendant, Robert A Cline
                                  Minor child, Party 4  (Marianne L. Marshall)
                                  Minor child, Party 5  (Marianne L. Marshall)
                                  Minor child, Party 6  (Marianne L. Marshall)
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Sep. 24                OCS vs. Vincelette, John P. III
10:00 AM                          233-7-08 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, OCS  (James C. Shea)
                                  Defendant, John P. Vincelette III
                                  Defendant, Carmelita M. Vincelette (Parizo)
                                  Legal Guardian, Lori A Vincelette

Thursday,  Sep. 24                Desjardins vs Desjardins
10:30 AM                          245-8-09 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Laura A. Desjardins Spencer
                                  Defendant, Jesse Desjardins  (Samantha M. Henchen)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)
                                  Parent Coordinator, Susan Hong

Thursday,  Sep. 24                Staples vs. Staples
11:30 AM                          276-9-16 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Motion Hearing
                                  Plaintiff, Chelsea E. Staples
                                  Defendant, Bradley S. Staples
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Sep. 24                Tedford vs. Tedford
1:00 PM                           231-7-09 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Norma Luke (Tedford)
                                  Defendant, Roger A. Tedford
                                  Co-Counsel


                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Sep. 24                Confidential Case
1:30 PM                           226-7-10 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Domestic Hearing
                                  Plaintiff  (James C. Shea)
                                  Defendant
                                  Defendant

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 25


Cases heard by Judicial Master, Rachel Malone

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 25                Restricted Case
8:30 AM                           63-5-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 25                Restricted Case
9:00 AM                           232-9-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 25                Restricted Case
9:30 AM                           67-6-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 25                Restricted Case
10:00 AM                          84-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Kristine Stell
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 25                Restricted Case
10:00 AM                          85-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Kristine Stell
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 25                Restricted Case
10:30 AM                          89-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Father of Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Guardian ad Litem, Kate O'Neill
                                  Mother of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 25                Restricted Case
11:00 AM                          114-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Father of Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Sep. 25                Restricted Case
11:30 AM                          137-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Father of Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  DCF Case Worker, SRS

Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 25                Willis vs. Lovelace
8:30 AM                           83-4-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Robert Willis
                                  Defendant, Jenny Lovelace

Friday,    Sep. 25                King vs. Katon King
9:30 AM                           95-5-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Establish Parent-Child Contac
                                  Plaintiff, Jeremy M. King
                                  Defendant, Rebecca Katon King
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Friday,    Sep. 25                Wells vs. Jiron
10:00 AM                          9-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Establish Parent-Child Contac
                                  Plaintiff, Miranda J. Wells
                                  Defendant, Calvin Jiron
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Friday,    Sep. 25                Reynolds vs. Kingsbury
10:30 AM                          153-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Establish Parent-Child Contac
                                  Plaintiff, Brandon T. Reynolds  (Cynthia L. Broadfoot)
                                  Defendant, Melissa Kingsbury

Friday,    Sep. 25                Brunelle vs. Sindle
11:30 AM                          271-11-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Final Hearing
                                  Plaintiff, Desiree Brunelle
                                  Defendant, Douglas Sindle

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 28


Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 28
08:00 AM                          Relief From Abuse Hearing
Court Room 2                      211-8-20 Frfa

Monday,    Sep. 28
08:30 AM                          Relief From Abuse Hearing
Court Room 2                      202-8-20 Frfa
                                  224-9-20 Frfa

Monday,    Sep. 28                Restricted Case
10:00 AM                          17-8-20 Frmh/Mental Health
Court Room 2                      Mental Health Hearing
                                  Applicant, Party 5
                                    (John J. McCullough)
                                  Prosecutor  (Nelson E. Floyd)
                                  Guardian ad Litem, Peter DesLauriers GAL
                                  Co-Counsel
                                    James A. Hughes

                                  Physician, Party 6
                                  Patient, Party 1  (John J. McCullough)

Monday,    Sep. 28                Goslin vs. Reynolds
1:00 PM                           163-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Meghan Goslin (Johnson)  (Scott R. Bortzfield)
                                  Defendant, Jeffrey Johnson
                                  Defendant, Deanna Reynolds

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 29


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 29                Chagnon vs. Plunkett
8:30 AM                           63-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Ralph J. Chagnon
                                  Defendant, Nicolette M. Plunkett

Tuesday,   Sep. 29                Sheperd vs. Metcalf
10:00 AM                          87-4-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Justin J. Sheperd
                                  Defendant, Jessica Metcalf

Tuesday,   Sep. 29                Gordon vs. Gordon
1:00 PM                           298-12-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Marie Gordon
                                  Defendant, Keith P. Gordon  (Deborah Lashman)

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
8:30 AM                           149-10-16 Frjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Elaine Carpenter
                                  Guardian ad Litem, Jody Edelson
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  Parent/Guardian/Custodian of Juvenile, Party 8  (Zachery D. Weight)

Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
10:30 AM                          8-1-18 Frjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Andrew Crane
                                  Mother of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  Interested Person, Party 6

Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
1:00 PM                           94-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
1:00 PM                           95-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
1:00 PM                           96-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
1:00 PM                           100-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
1:00 PM                           101-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
1:00 PM                           103-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Thomas Niksa)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
1:00 PM                           97-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Maryanne E. Kampmann)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Parent/Guardian/Custodian of Juvenile, Party 5

Tuesday,   Sep. 29                Restricted Case
1:00 PM                           139-9-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 30


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 30                Fushey vs. Bissonnette
8:30 AM                           91-5-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kaleb Fushey
                                  Defendant, Samantha Bissonnette

Wednesday, Sep. 30                Fournier vs. Fournier
10:00 AM                          102-5-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jennifer S.B. Fournier
                                  Defendant, Ty N. Fournier

Wednesday, Sep. 30                Loiselle vs. Gaudette
1:00 PM                           105-5-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Timothy Loiselle
                                  Defendant, Brittany Gaudette

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 30                Restricted Case
1:30 PM                           126-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 30                Restricted Case
1:30 PM                           127-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 1


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  1                Landon vs. Landon
8:30 AM                           57-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Amanda Landon
                                  Defendant, Martin Landon Jr.
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  1                Davis vs. Davis
10:30 AM                          80-4-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Erin Wright (Davis)
                                  Defendant, Anthony Davis
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  1                Combs vs. Blay
1:00 PM                           96-5-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Tracy Combs
                                  Defendant, Jamie Blay
                                  OCS intervenor, OCS

Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  1                Senna vs. Senna
9:00 AM                           128-5-17 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Norman Senna  (Samantha M. Henchen)
                                  Defendant, Samantha Senna
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  1                Denault- Estes vs. Estes
9:30 AM                           254-10-18 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Monique Denault- Estes  (Matthew J. Buckley)
                                  Defendant, Robert Estes

Thursday,  Oct.  1                Stange vs. Young
10:00 AM                          38-2-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Cribben Stange
                                  Defendant, William Young II
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  1                Cady vs. Cady
10:30 AM                          67-3-18 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Mariah Cady Drake
                                  Defendant, Richard Cady
                                  Guardian ad Litem, David C. Carter
                                  Minor child, Party 3  (Matthew J. Buckley)
                                  Minor child, Party 4  (Matthew J. Buckley)
                                  Minor child, Party 5  (Matthew J. Buckley)
                                  Minor child, Party 6  (Matthew J. Buckley)

Thursday,  Oct.  1                Gaudette vs. Chagnon
11:00 AM                          111-4-04 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Bonnie L. Adams (Gaudette)
                                  Defendant, Christopher Chagnon
                                  Employer, Bro-Mor Transportation
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  1                Robinson vs. LaRocque
11:30 AM                          239-9-15 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Casey S. Robinson
                                  Defendant, Erin LaRocque  (Catherine E. Clark)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  1                Pecor vs. Pecor
1:00 PM                           342-10-08 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Motion Hearing
                                  Plaintiff, Jennifer Jean Boyer (Clogston)(Pecor)
                                  Defendant, Gary R. Pecor
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  1                Blanchard vs. Duprey
1:30 PM                           168-5-10 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Brittnie Blanchard
                                  Defendant, Ryan Duprey
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 2


Cases heard by Judicial Master, Rachel Malone

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct.  2                Restricted Case
8:30 AM                           249-10-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Louise M. Koss)
                                  Guardian ad Litem, Shelly Gage
                                  Mother of Juvenile  (Louise M. Koss)
                                  DCF Case Worker, SRS

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct.  2                Sirkin vs. Zartarian
8:30 AM                           13-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Establish Parent-Child Contac
                                  Plaintiff, Jenny Sirkin  (Claudine C. Safar)
                                  Defendant, John Zartarian  (Amanda Hemley Paulino)

Friday,    Oct.  2                Elwood vs. Elwood
9:30 AM                           127-6-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Hilary Elwood
                                  Defendant, Ryan S. Elwood

Friday,    Oct.  2                Bremner vs. Bremner
10:00 AM                          11-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Establish Parent-Child Contac
                                  Plaintiff, Danielle Bremner
                                  Defendant, Jason Bremner

Friday,    Oct.  2                Becic vs. Becic
10:00 AM                          163-7-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Sydney Becic  (Robert L. Sussman)
                                  Defendant, Elfad Becic  (Karen Rush Shingler)

Friday,    Oct.  2                Coleman vs. Locke
10:30 AM                          282-11-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Patrick M. Coleman  (Robert W. Katims)
                                  Defendant, Danielle L. Locke

Friday,    Oct.  2                Alexander vs. Chiaravalle
11:30 AM                          277-11-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Establish Parent-Child Contac
                                  Plaintiff, Mindy Alexander
                                  Defendant, Matthew L. Chiaravalle
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Friday,    Oct.  2                Restricted Case
1:00 PM                           128-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Friday,    Oct.  2                Restricted Case
1:30 PM                           122-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 5


Cases heard by Judicial Master, Rachel Malone

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct.  5                Restricted Case
8:30 AM                           191-8-18 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, Patrick Warn
                                  Mother of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Interested Person, Party 7

Monday,    Oct.  5                Restricted Case
9:00 AM                           59-2-18 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Father of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Guardian ad Litem, Sandra Ducolon
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Interested Person, Party 7  (Scott R. Bortzfield)

Monday,    Oct.  5                Restricted Case
9:00 AM                           60-2-18 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Father of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Guardian ad Litem, Sandra Ducolon
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  Interested Person, Party 7
                                  Interested Person, Party 8  (Scott R. Bortzfield)

Monday,    Oct.  5                Restricted Case
9:30 AM                           260-10-18 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Oct.  5                Restricted Case
9:30 AM                           261-10-18 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Oct.  5                Restricted Case
10:00 AM                          167-6-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Interested Person, Party 6

Monday,    Oct.  5                Restricted Case
10:00 AM                          168-6-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Interested Person, Party 6

Monday,    Oct.  5                Restricted Case
10:30 AM                          92-6-14 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  Grandparent of Juvenile, Party 7
                                  Grandparent of Juvenile, Party 9

Monday,    Oct.  5                Restricted Case
11:30 AM                          132-10-11 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile
                                  Guardian ad Litem, Jody Edelson
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  DCF Case Worker, Shawn Vetere

Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct.  5                Cady vs. Cady
8:30 AM                           67-3-18 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Mariah Cady Drake
                                  Defendant, Richard Cady
                                  Guardian ad Litem, David C. Carter
                                  Minor child, Party 3  (Matthew J. Buckley)
                                  Minor child, Party 4  (Matthew J. Buckley)
                                  Minor child, Party 5  (Matthew J. Buckley)
                                  Minor child, Party 6  (Matthew J. Buckley)

Monday,    Oct.  5                Demar vs. Demar
9:00 AM                           296-11-18 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Jennifer Demar
                                  Defendant, Nathan Demar

Monday,    Oct.  5                Leffler vs. Leffler
10:00 AM                          99-5-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hrg. to Establish Parental Rights and Re
                                  Plaintiff, Brian Leffler  (Robert W. Katims)
                                  Defendant, Kristina Leffler  (Michelle A. Tarnelli)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 6


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct.  6                Thibault vs. Thibault
8:30 AM                           108-6-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Allycia Thibault  (Amy K. Butler)
                                  Defendant, Nathan D. Thibault  (Timothy G. Hurlbut)

Tuesday,   Oct.  6                Babcock vs. Babcock
10:30 AM                          109-6-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Karen L. Babcock  (Robert E. Farrar)
                                  Defendant, Richard N. Babcock Sr.  (Peter J. R. Martin)

Tuesday,   Oct.  6                Barrows vs. Barrows
1:00 PM                           110-6-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Apryl Barrows
                                  Defendant, Rahel E. Barrows

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct.  6                Restricted Case
8:30 AM                           63-3-18 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Juliet L. Dowling)
                                  Guardian ad Litem, Robert Fricke
                                  Mother of Juvenile  (David J. Shlansky)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  Interested Person, Party 7
                                  Interested Person, Party 8

Tuesday,   Oct.  6                Restricted Case
9:00 AM                           107-4-18 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  OCS intervenor, DCF Child Benefits Unit  (James C. Shea)

Tuesday,   Oct.  6                Restricted Case
9:00 AM                           108-4-18 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  OCS intervenor, DCF Child Benefits Unit  (James C. Shea)

Tuesday,   Oct.  6                Restricted Case
11:00 AM                          129-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile
                                  Victim's Advocate
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  6                Restricted Case
11:30 AM                          124-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Father of Juvenile

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 7


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct.  7                Welch vs. Welch
8:30 AM                           135-7-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Janet Welch
                                  Defendant, Derrick Welch

Wednesday, Oct.  7                Newbury vs. Howard
10:30 AM                          168-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Rick Newbury
                                  Defendant, Crystal Howard

Wednesday, Oct.  7                Hill vs. Hill
1:00 PM                           53-2-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Merry Hill  (Kurt M. Hughes)
                                  Defendant, James Hill  (Cynthia L. Broadfoot)

Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct.  7                Boulanger (McWilliams) vs. Leach
8:30 AM                           59-2-16 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Katie M. Boulanger (McWilliams)
                                  Defendant, Thomas W. Leach
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Wednesday, Oct.  7                Miller(Bosley) vs. Bosley
9:00 AM                           262-10-18 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Joie Miller(Bosley)
                                  Defendant, Jason Howard Bosley
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Wednesday, Oct.  7                Bush vs. Gilbert
9:30 AM                           245-10-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Michelle Bush  (Eliza H. van Lennep)
                                  Defendant, Tyler Gilbert  (Harley G. Brown)

Wednesday, Oct.  7                King vs. King
9:30 AM                           77-3-09 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Motion Hearing
                                  Plaintiff, Jonathan A King
                                  Defendant, Kimberly M King (Bougor)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Wednesday, Oct.  7                Tanner vs. Benson
10:00 AM                          187-6-13 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff
                                  Defendant, Christopher Benson
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Wednesday, Oct.  7                Ring vs. Stowell
10:30 AM                          169-6-15 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Christine Ring
                                  Defendant, Arthur L. Stowell
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Wednesday, Oct.  7                Dubois vs. Houghton
11:30 AM                          103-4-16 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Bonnie Dubois  (Marsha Smith Meekins)
                                  Defendant, Jeffrey Edward Houghton  (William R. Norful)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct.  7                Restricted Case
8:30 AM                           252-10-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Guardian ad Litem, Kate O'Neill
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Oct.  7                Restricted Case
8:30 AM                           253-10-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Guardian ad Litem, Kate O'Neill
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Oct.  7                Restricted Case
8:30 AM                           254-10-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Guardian ad Litem, Kate O'Neill
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Oct.  7                Restricted Case
8:30 AM                           255-10-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Guardian ad Litem, Kate O'Neill
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Oct.  7                Restricted Case
8:30 AM                           256-10-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Kate O'Neill
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Oct.  7                Restricted Case
10:30 AM                          259-10-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Parent/Guardian/Custodian of Juvenile, Party 6

Wednesday, Oct.  7                Restricted Case
10:30 AM                          265-11-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Oct.  7                Restricted Case
1:30 PM                           130-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 8


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  8                Blanchard vs. Comstock
8:30 AM                           185-8-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Telephone Conference
                                  Plaintiff, Shana Blanchard  (Corey F. Wood)
                                  Defendant, Dustin Comstock  (Lauren S. Kolitch)
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  8                Billings vs. Billings
10:00 AM                          262-10-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kelly Billings
                                  Defendant, Darin Billings
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  8                Steiner vs. Lewis
1:00 PM                           297-12-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Abigail Steiner
                                  Defendant, Timothy Lewis
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  8                Steiner vs. Lewis
1:00 PM                           92-5-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Abigail Steiner
                                  Defendant, Timothy Lewis
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  8                Medor vs. Lyford
9:00 AM                           12-1-13 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Melissa M. Medor
                                  Defendant, Jeffrey M. Lyford
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  8                Burdo Stoddard vs. Deschamps
9:30 AM                           58-2-17 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Ashley Burdo Stoddard
                                  Defendant, Dillion T. Deschamps
                                  Guardian ad Litem, Dolores Burdo
                                  Guardian ad Litem, Danielle Lucas
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  8                Farris vs. Farris
10:00 AM                          356-12-05 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Christian Farris Berry  (Michael J. Leddy)
                                  Defendant, Justin Farris
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  8                McRae vs. Thibault (Rocheleau)
10:30 AM                          161-5-14 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Abraham D. McRae
                                  Defendant, Megan Thibault (Rocheleau)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  8                Cartwright vs. Cartwright
11:00 AM                          221-8-15 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Shana Cartwright  (Abram P. Harrison)
                                  Defendant, Joseph Cartwright
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  8                White vs. Putnam
11:30 AM                          49-2-01 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Contempt Hearing
                                  Plaintiff, Angel L. White
                                  Defendant, Brian E Putnam
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct.  8                Sirkin vs. Zartarian
1:00 PM                           13-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Jenny Sirkin  (Claudine C. Safar)
                                  Defendant, John Zartarian  (Amanda Hemley Paulino)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 9


Cases heard by Judicial Master, Rachel Malone

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct.  9                Restricted Case
8:30 AM                           263-11-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Mother of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Oct.  9                Restricted Case
9:00 AM                           300-12-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Patrick Warn
                                  Mother of Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Oct.  9                Restricted Case
9:30 AM                           80-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Michael Peter Ledden)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Oct.  9                Restricted Case
10:00 AM                          191-7-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Michael Peter Ledden)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS/Burlington

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct.  9                Restricted Case
8:30 AM                           66-6-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Maryanne E. Kampmann)
                                  Father of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Oct.  9                Restricted Case
10:30 AM                          37-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (John B. St. Francis)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Oct.  9                Restricted Case
10:30 AM                          38-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (John B. St. Francis)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Oct.  9                Restricted Case
1:30 PM                           131-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Friday,    Oct.  9                Restricted Case
1:30 PM                           132-8-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 12


Cases heard by Judicial Master, Rachel Malone

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 12                Restricted Case
8:30 AM                           197-10-15 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Kenneth L. Geduldig)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)

Monday,    Oct. 12                Restricted Case
9:00 AM                           13-1-13 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile
                                  Guardian ad Litem, Andrew Crane
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  DCF Case Worker, SRS-Barre

Monday,    Oct. 12                Restricted Case
9:30 AM                           281-11-18 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Father of Juvenile
                                  Guardian ad Litem, Susan Dewey
                                  Mother of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Oct. 12                Restricted Case
10:00 AM                          104-4-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, Kristine Stell
                                  Mother of Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Oct. 12                Restricted Case
10:00 AM                          105-4-19 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Guardian ad Litem, Kristine Stell
                                  Mother of Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  DCF Case Worker, SRS

Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 12                Carter vs. Carter
8:30 AM                           19-1-18 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Final Hearing
                                  Plaintiff, Jamie Carter
                                  Defendant, Suzanne Carter  (Louise M. Koss)
                                  Limited Appearance, party 1, Party 5  (Nicholas L. Hadden)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 13


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 13                Wasilewski vs. Wasilewski
8:30 AM                           186-8-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Rosalind Wasilewski
                                  Defendant, Timothy Wasilewski

Tuesday,   Oct. 13                Hoff vs. Hoff
10:00 AM                          12-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jennifer Hoff
                                  Defendant, James W Hoff

Tuesday,   Oct. 13                Staples vs. Ballard
1:00 PM                           144-7-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Meagan Staples
                                  Defendant, Shawn Ballard

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
8:30 AM                           39-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
8:30 AM                           40-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
8:30 AM                           41-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Father of Juvenile  (Kathy J. Strahm)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
1:00 PM                           99-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                                  Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
1:00 PM                           104-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Michael Peter Ledden)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
1:00 PM                           105-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                                  Juvenile  (Michael Peter Ledden)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
1:00 PM                           106-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                                  Juvenile  (Michael Peter Ledden)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
1:00 PM                           107-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                                  Juvenile  (Michael Peter Ledden)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
1:00 PM                           108-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Richard R. Goldsborough)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
1:00 PM                           110-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 13                Restricted Case
1:00 PM                           111-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 14


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 14                Petty vs. Petty
8:30 AM                           170-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jessica Petty
                                  Defendant, Robert Petty

Wednesday, Oct. 14                Lumbra vs. Reed
10:00 AM                          299-12-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Tara Lynn Lumbra  (Richard E. McCormick)
                                  Defendant, Jesse D. Reed
                                  Office of Child Support Registry Only, OCS

Wednesday, Oct. 14                Pichey vs. Lanphear
1:00 PM                           148-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, John Pichey
                                  Defendant, Jade Lanphear

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 14                Restricted Case
8:30 AM                           3-1-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Oct. 14                Restricted Case
8:30 AM                           4-1-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Oct. 14                Restricted Case
8:30 AM                           5-1-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Louise M. Koss)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Oct. 14                Restricted Case
8:30 AM                           6-1-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Louise M. Koss)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 15


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 15                Gaboury vs. Morgan
8:30 AM                           24-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Raeanna Gaboury
                                  Defendant, Kevin Morgan
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 15                Katon vs. Levesque
10:00 AM                          34-2-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Angel Katon
                                  Defendant, Cody Levesque
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 15                Vanslette vs. Vanslette
1:00 PM                           116-6-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Chelsea Vanslette
                                  Defendant, Joshua Vanslette
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 15                Domina, Jessica vs. Domina, Owen M.
9:00 AM                           308-10-04 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Jessica Domina Paquette
                                  Defendant, Owen M. Domina
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 15                Alderman-Reen vs. Reen
9:30 AM                           36-2-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Tammy Alderman-Reen  (Scott R. Bortzfield)
                                  Defendant, Eric Reen
                                  Office of Child Support Registry Only, OCS

Thursday,  Oct. 15                Godin vs. Blouin
10:00 AM                          43-2-09 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Miscellaneous Magistrate Hearing
                                  Plaintiff, Jessica Godin
                                  Defendant, Christopher A. Blouin
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 15                Therrien vs. Todd
10:30 AM                          162-7-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Kaitlyn M. Therrien
                                  Defendant, Logan C. Todd
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 15                Smith vs. Smith
11:00 AM                          274-11-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Ashleigh Smith  (Catherine E. Clark)
                                  Defendant, Jacob L. Smith  (James W. Murdoch)

Thursday,  Oct. 15                Hartley vs. Reynolds
11:30 AM                          178-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Motion Hearing
                                  Plaintiff, Danielle Hartley
                                  Defendant, David B. Reynolds
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 15                Miles vs. Francis
1:00 PM                           179-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Teesha Miles
                                  Defendant, Michael C. Francis
                                  Legal Guardian, Lisa L. Cote
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 16


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 16                Carter vs. Carter
8:30 AM                           19-1-18 Frdm/Domestic
Court Room 4                      Final Hearing
                                  Plaintiff, Jamie Carter
                                  Defendant, Suzanne Carter  (Louise M. Koss)
                                  Limited Appearance, party 1, Party 5  (Nicholas L. Hadden)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (James C. Shea)

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 16                Restricted Case
8:30 AM                           32-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Kristine Stell
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Friday,    Oct. 16                Restricted Case
8:30 AM                           33-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Kristine Stell
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 19


Cases heard by Judicial Master, Rachel Malone

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 19                Restricted Case
8:30 AM                           123-8-17 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Guardian ad Litem, Karen Tokat
                                  Mother of Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  DCF Case Worker, SRS

Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 19                Stryker vs. Stryker
8:30 AM                           61-3-19 Frdm/Domestic
Court Room 4                      Final Hearing
                                  Plaintiff, Steven Stryker  (Megan Manahan)
                                  Defendant, Chelsea Stryker  (Louise M. Koss)

Monday,    Oct. 19                Walsh vs. Walsh
9:30 AM                           99-4-19 Frdm/Domestic
Court Room 4                      Final Hearing
                                  Plaintiff, JoAnna Walsh  (David G. Miller)
                                  Defendant, Brian D Walsh
                                  Office of Child Support Registry Only, OCS  (James C. Shea)

Monday,    Oct. 19                Abair vs. Abair
10:30 AM                          91-4-19 Frdm/Domestic
Court Room 4                      Contested Divorce
                                  Plaintiff, Krista Abair
                                  Defendant, Joseph Abair  (Mark J. Keller)
                                  Limited Appearance, party 1, Party 3  (Richard E. McCormick)

Monday,    Oct. 19                Ede vs. Ede
11:00 AM                          288-11-19 Frdm/Domestic
Court Room 4                      Final Hearing
                                  Plaintiff, Sarah Ede
                                  Defendant, Justin  L. Ede

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 20


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 20                Hutchison vs. Mayville
8:30 AM                           131-7-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Cheri J. Hutchison  (Mark J. Keller)
                                  Defendant, Jesse Mayville

Tuesday,   Oct. 20                Gaboury vs. Knox
10:00 AM                          29-2-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Naomi Jean Gaboury
                                  Defendant, Walter Leonard Knox

Tuesday,   Oct. 20                Pullis vs. Pullis
1:00 PM                           58-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Cristin Pullis  (Amy K. Butler)
                                  Defendant, David Pullis  (David G. Miller)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 21


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 21                Dreslinski vs. Dreslinski
8:30 AM                           146-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kharlie Dreslinski
                                  Defendant, Robert J Dreslinski

Wednesday, Oct. 21                Hall vs. Jane
10:00 AM                          133-7-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Steven Hall
                                  Defendant, Eva Jane

Wednesday, Oct. 21                Tatro vs. Lavallee
1:00 PM                           140-7-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Steven B. Tatro II  (Scott R. Bortzfield)
                                  Defendant, Tiffany Lavallee
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 22


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 22                Bilodeau vs. Betournay
8:30 AM                           263-9-14 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jessica S. Bilodeau
                                  Defendant, Travis R. Betournay
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 22                Tucker vs. Tucker
10:00 AM                          133-4-08 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Allyson Tucker
                                  Defendant, William Tucker
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 22                Confidential Case
1:00 PM                           110-4-06 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Domestic Hearing
                                  Plaintiff
                                  Defendant
                                  OCS intervenor, OCS

Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 22                Salter vs. Longway
9:00 AM                           356-10-10 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Melissa Salter
                                  Defendant, Thomas G. Longway
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 22                Mayo vs. Tanner
9:30 AM                           169-5-11 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Gennifer D. Mayo
                                  Defendant, Nicolas A. Tanner
                                  Legal Guardian, Diane Pike
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 22                Peaslee vs. Shumway
10:00 AM                          179-7-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Motion Hearing
                                  Plaintiff, Cole T. Peaslee
                                  Defendant, Elizabeth Shumway  (Eliza H. van Lennep)

Thursday,  Oct. 22                Wells vs. Jiron
10:30 AM                          9-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Miranda J. Wells
                                  Defendant, Calvin Jiron
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 22                Irish vs. Irish
11:00 AM                          82-3-06 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Gerri Irish (Patterson) L
                                  Defendant, Daniel A. Irish
                                  Legal Guardian, Louis A. Patterson Sr.
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 22                Sanguedolce vs. Dumas
11:30 AM                          293-9-14 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Jamie L Sanguedolce
                                  Defendant, Lee D. Dumas
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 23


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 23                Bean vs. Sweet
8:30 AM                           94-5-20 Frdm/Domestic
Court Room 4                      Final Hearing
                                  Plaintiff, Devin G. Bean  (David G. Miller)
                                  Defendant, Kalie M. Sweet  (Samantha M. Henchen)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Friday,    Oct. 23                Machia vs. Machia
10:30 AM                          15-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 4                      Hrg. to Establish Parental Rights and Re
                                  Plaintiff, Hannah Machia  (Scott R. Bortzfield)
                                  Defendant, Caleb Machia

Friday,    Oct. 23                Oswald vs. Perry
11:30 AM                          304-12-19 Frdm/Domestic
Court Room 4                      Hearing to Establish Parent-Child Contac
                                  Plaintiff, Nicole Oswald
                                  Defendant, Michael Perry

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 26


Cases heard by Judicial Master, Rachel Malone

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 26                Restricted Case
8:30 AM                           195-10-15 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Father of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Kenneth L. Geduldig)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)
                                  Other, Party 7
                                  Other, Party 11
                                  Other, Party 6  (Scott R. Bortzfield)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 27


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 27                Finnegan vs. Bouchard
8:30 AM                           112-6-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Daniel Finnegan
                                  Defendant, Sierra Bouchard

Tuesday,   Oct. 27                Olds vs. Cox
10:00 AM                          123-6-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Joseph A. Olds
                                  Defendant, Randi M. Cox  (Robert E. Farrar)

Tuesday,   Oct. 27                Morrill vs. Morrill, II
1:00 PM                           166-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kathy Jean Morrill
                                  Defendant, John Morrill II

Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 27                Restricted Case
1:00 PM                           102-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                                  Juvenile  (Elizabeth L. Hibbitts)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 27                Restricted Case
1:00 PM                           109-7-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (James A. Hughes)
                                  Juvenile  (Elizabeth L. Hibbitts)
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 28


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 28                Schwabe vs. Schwabe, Jr.
8:30 AM                           167-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Melissa Schwabe
                                  Defendant, Bernard Schwabe, Jr.

Wednesday, Oct. 28                Schrader v. Schrader
10:00 AM                          20-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Michael Schrader  (Mary G. Kirkpatrick)
                                  Defendant, Amanda Schrader  (Cynthia L. Broadfoot)

Wednesday, Oct. 28                Pike vs. Pike
1:00 PM                           139-7-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Christopher Pike
                                  Defendant, Molly Pike

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 29


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 29                Prim (Supernault) vs. Supernault
8:30 AM                           75-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kristen Prim (Supernault)
                                  Defendant, David Supernault
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 29                Potvin vs. Dixon, Jr.
10:00 AM                          159-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Chelsy Potvin
                                  Defendant, Jeffrey Dixon Jr.
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 29                Greenia vs. Jones
1:00 PM                           160-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Heather Greenia
                                  Defendant, Joshua Jones
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 29                Robtoy vs. Bain
9:00 AM                           305-9-13 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Mychele J. Robtoy
                                  Defendant, Arthur Bain  (Matthew M. Glitman)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 29                Oliver vs. Newton
9:30 AM                           1-1-17 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Child Support Deviation Hearing
                                  Plaintiff, Michelle Oliver  (William J. Pettersen)
                                  Defendant, Jonathan  J. Newton  (Louise M. Koss)
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Oct. 29                Bean vs. Sweet
10:30 AM                          94-5-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Devin G. Bean  (David G. Miller)
                                  Defendant, Kalie M. Sweet  (Samantha M. Henchen)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 30


Cases heard by Judicial Master, Rachel Malone

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 30                Restricted Case
8:30 AM                           187-11-17 Frjv/Juvenile
Court Room 4                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  DCF Case Worker, SRS  (Wendy Burroughs)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 3


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov.  3                Geraw vs. Longley
8:30 AM                           157-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Ashley Geraw
                                  Defendant, David W. Longley

Tuesday,   Nov.  3                Branca vs. Branca
10:00 AM                          164-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Marnie Branca
                                  Defendant, James Branca

Tuesday,   Nov.  3                Soirez vs. Cuevas
1:00 PM                           174-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kyle Soirez
                                  Defendant, Misty Cuevas

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 4


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov.  4                Bachand vs. Bachand
8:30 AM                           82-4-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Lori Bachand  (Paul D. Jarvis)
                                  Defendant, Robert J. Bachand  (Amber L. Barber)

Wednesday, Nov.  4                Hartigan vs. Perretta
10:00 AM                          2-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Brooke Hartigan  (Emily Bayer-Pacht)
                                  Defendant, Peter F. Perretta Jr.

Wednesday, Nov.  4                Greenia vs. Greenia
1:00 PM                           16-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Michelle Greenia
                                  Defendant, Jeremy Greenia

Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov.  4                Place vs. Seagroves
8:30 AM                           138-5-14 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Kailey Place
                                  Defendant, Alexander T. Seagroves
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 5


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov.  5                Sweet vs. Rigano
8:30 AM                           161-8-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Cassandra Sweet
                                  Defendant, Jesse Rigano
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Nov.  5                Westcom vs. Adams
10:00 AM                          30-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Brittany Westcom
                                  Defendant, Russell Adams
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Nov.  5                Savoy vs. Sweet
1:00 PM                           285-11-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Carrie Lynn Savoy
                                  Defendant, Trevor Sweet
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Nov. 6


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Nov.  6                Miner vs. Miner
8:30 AM                           228-9-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Christian K. Miner
                                  Defendant, Stacy P. Miner

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 10


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 10                Emch vs. Emch
8:30 AM                           78-4-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jessica Emch(Bechard)(Gabree)
                                  Defendant, Matthew J. Emch

Tuesday,   Nov. 10                Draleaus vs. Draleaus
10:00 AM                          136-7-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Robert D. Draleaus III
                                  Defendant, Lisa Draleaus

Tuesday,   Nov. 10                Anzelmo vs. Green
1:00 PM                           172-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Noah Anzelmo
                                  Defendant, Broedon Green

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 12


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 12                Connolly vs. Wells
8:30 AM                           130-6-19 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Aaron J. Connolly
                                  Defendant, Chelsea Wells (Tourville)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Nov. 12                Goss vs. King
10:00 AM                          69-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jared Goss
                                  Defendant, Samantha King
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Nov. 12                King vs. Hayes
10:00 AM                          74-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Samantha King
                                  Defendant, Traver J. Hayes
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 17


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 17                White vs. White
8:30 AM                           55-2-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Stephen White  (Leslie E. Black)
                                  Defendant, Pamela White  (Richard R. Goldsborough)

Tuesday,   Nov. 17                O'Connell vs. O'Connell
10:00 AM                          61-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Carole O'Connell  (Caryn E. Waxman)
                                  Defendant, Jeffrey O'Connell  (Cynthia L. Broadfoot)

Tuesday,   Nov. 17                Black vs. Perretta
1:00 PM                           84-4-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Imperious M. Black
                                  Defendant, Avonlea Perretta

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 18


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 18                Thomas vs. Thomas
8:30 AM                           177-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Adam J. Thomas
                                  Defendant, Lacey Lee Thomas

Wednesday, Nov. 18                Wyman vs. Wyman
10:00 AM                          180-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, James Wyman  (Robert E. Farrar)
                                  Defendant, Aubrey Wyman

Wednesday, Nov. 18                Brosseau vs. Peel
1:00 PM                           181-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Natalie Brosseau
                                  Defendant, John W. Peel

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 19


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 19                Pecor vs. Brow
8:30 AM                           111-6-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Walter Pecor
                                  Defendant, Peggy Brow
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Nov. 19                Thomes vs. Bombard
10:00 AM                          15-1-16 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Megan Thomes
                                  Defendant, Tyler Bombard
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 24


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 24                Jablonski vs. Jablonski
8:30 AM                           182-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Leah Jablonski
                                  Defendant, Cristian Jablonski

Tuesday,   Nov. 24                Choiniere vs. Choiniere
10:00 AM                          126-6-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jeffrey Allan Choiniere
                                  Defendant, Stacey Choiniere

Tuesday,   Nov. 24                Rockwell vs. Rockwell
1:00 PM                           130-7-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Megan Ann Rockwell
                                  Defendant, Kristin S. Rockwell

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 25


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 25                Clogston vs. Ives
8:30 AM                           129-7-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Wesley Clogston Jr.  (Jeffrey P. Guevin)
                                  Defendant, Melody Ives

Wednesday, Nov. 25                Longe vs. Longe
10:00 AM                          54-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Elizabeth Longe
                                  Defendant, Christopher Longe

Wednesday, Nov. 25                Domond vs. Domond
1:00 PM                           183-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Molly Domond
                                  Defendant, Stanley Domond

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 1


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec.  1                Vaillancourt vs. Vaillancourt
8:30 AM                           184-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Heather Vaillancourt  (James W. Murdoch)
                                  Defendant, Joey R. Vaillancourt

Tuesday,   Dec.  1                Blaney vs. Blaney
10:00 AM                          188-9-20 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Amanda Blaney
                                  Defendant, Adam Lyman Blaney

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 3


Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec.  3                Kittell vs. Heath
9:00 AM                           182-6-09 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Jasmine M. Kittell
                                  Defendant, Chad C. Heath
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------