Court Calendar for
Washington Civil Division

65 State Street · Montpelier, VT 05602
(802) 828-2091

As of November 26th at 9:05 PM November 26th at 9:05 PM


Cases Set for Monday, Nov. 30


Cases heard by Robert R. Bent

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 30                Stalking/Sexual Assault Hearing
01:00 PM
Court Room 1                      41-11-20 Wnsa

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 1


Cases heard by Robert R. Bent

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec.  1                Northcountry Federal Credit vs. Anderson
9:00 AM                           181-3-16 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    Northcountry Federal Credit Union  (Cynthia R. Amrhein)
                                  Defendant(s)
                                    John Nicholas L. Anderson
                                  Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                                    Aileen Lachs MEDIATOR - FORECLOSURE

Tuesday,   Dec.  1                LoanCare, LLC        vs. Baril et al
9:30 AM                           48-2-19 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    LoanCare, LLC  (Bozena Wysocki)
                                  Defendant(s)
                                    Bradley J. Baril  (Brice C. Simon)
                                    Mortgage Electronic Registration Systems, Inc./GMAC Mortgage  (Sheldon M. Katz)
                                  Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                                    Andrew H. Montroll Esq.

Tuesday,   Dec.  1                Cooley vs. Leavitt
9:45 AM                           535-10-19 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    John Cooley  (Christopher J. Larson)
                                  Defendant(s)
                                    Scott Leavitt

Tuesday,   Dec.  1                Ally Bank vs. Thygesen
10:00 AM                          340-11-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    Ally Bank  (Harry C. Parker)
                                  Defendant(s)
                                    Shawn Thygesen

Tuesday,   Dec.  1                Anzback vs. State of Vermont
11:00 AM                          334-10-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Jason Anzback  (Brice C. Simon)
                                  Defendant(s)
                                    State of Vermont (PCR)  (Rory T. Thibault)

Tuesday,   Dec.  1                Bruyette vs. Menard et al
1:00 PM                           463-7-16 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    Joseph Bruyette MZ 2427  (Annemarie Manhardt)
                                  Defendant(s)
                                    Lisa Menard Commissioner of Vermont DOC  (Joseph A. Farnham)
                                    Ann Schans  (Joseph A. Farnham)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Dec. 7


Cases heard by Robert R. Bent

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec.  7                Goulet vs. State of Vermont
9:00 AM                           569-10-18 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Jessica Goulet  (David W. Lynch)
                                  Defendant(s)
                                    State of Vermont  (Lisa Snow Wade)
                                  Co-Counsel
                                    Joshua L. Simonds

Monday,    Dec.  7                Rose vs. The Estate of Paul Rose et al
9:15 AM                           229-6-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Dianne Rose as Trustee FBO Dianne Rose u/a  (Alexander J. LaRosa)
                                  Defendant(s)
                                    268 High Street, LLC
                                    The Estate of Paul Rose  (William F. Grigas)

Monday,    Dec.  7                Halkiotis vs. State of Vermont
9:30 AM                           331-10-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Carey Halkiotis
                                  Defendant(s)
                                    State of Vermont Agency of Transportation  (Marie C Horbar)
                                  Co-Counsel
                                    Gordon P. Landrigan

Monday,    Dec.  7                Curtis vs. State of Vermont
9:45 AM                           99-2-18 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Ricky Curtis Jr  (Jill P. Martin)
                                  Defendant(s)
                                    State of Vermont (PCR)  (Rory T. Thibault)

Monday,    Dec.  7                Nussbaum vs. Harwood Unified Union School
10:00 AM                          127-3-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    Neil Nussbaum
                                  Defendant(s)
                                    Harwood Unified Union School District  (Pietro J. Lynn)

Monday,    Dec.  7                Nussbaum vs. Harwood Unified Union School
10:00 AM                          133-3-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    Neil Nussbaum
                                  Defendant(s)
                                    Harwood Unified Union School District Board of Directors  (Pietro J. Lynn)
                                  Co-Counsel
                                    Kienan D. Christianson

Monday,    Dec.  7                McGlynn vs. Touchette et al
1:00 PM                           570-10-19 Wncv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Shan McGlynn  (Kelly Green)
                                  Defendant(s)
                                    Joshua Rutherford
                                    Michael P Touchette  (Patrick T. Gaudet)

Monday,    Dec.  7                Wainwright vs. Centurion Medical Services et al
2:00 PM                           251-7-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Emery Wainwright
                                  Defendant(s)
                                    Centurion Medical Services
                                    Vermont Dept. of Corrections  (Pamela L.P. Eaton)
                                  Co-Counsel
                                    Stephen J. Soule

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Dec. 14


Cases heard by Robert R. Bent

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec. 14                Barkan et al vs. Barrett Enterprises LLC
9:00 AM                           353-7-19 Wncv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Irwin Barkan
                                    Wesley Barkan
                                  Defendant(s)
                                    Barrett Enterprises LLC  (Oliver L. Twombly)

Monday,    Dec. 14                Bennett vs. Lamell
9:30 AM                           547-9-18 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Vivian Bennett  (Allison A. Ericson)
                                  Defendant(s)
                                    Katherine Lamell  (Daniel L. Burchard)
                                  Trustee
                                    Union Mutual Fire Insurance  (Sarah Robson Jarvis)

Monday,    Dec. 14                Spencer vs. Young
9:45 AM                           411-8-19 Wncv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Chad Spencer  (Christopher J. McVeigh)
                                  Defendant(s)
                                    Taylor Young  (Susan J. Flynn)

Monday,    Dec. 14                Linbrooke, Inc. vs. Clark
10:00 AM                          218-6-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Linbrooke, Inc.  (David R. Bookchin)
                                  Defendant(s)
                                    Kasey Clark  (Stephen L. Cusick)

Monday,    Dec. 14                Quik Capital, LLC vs. Lapan Enterprises LLC, et al
10:15 AM                          172-4-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Quik Capital, LLC D/B/A Sterling Funding  (Michael N. Lazorchak)
                                  Defendant(s)
                                    Bradley Lapan
                                    Lesley Lapan
                                    Lapan Enterprises LLC, DBA East Calais General Store

Monday,    Dec. 14                Absolute Spill Response, LLC vs. DeNoia's Dry Clea
10:30 AM                          227-6-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    Absolute Spill Response, LLC  (David R. Bookchin)
                                  Defendant(s)
                                    Marie DeNoia  (Brice C. Simon)
                                    Nicholas DeNoia  (Brice C. Simon)
                                    DeNoia's Dry Cleaning, LLC  (Brice C. Simon)

Monday,    Dec. 14                Autovest, LLC vs. Winauski
10:45 AM                          648-12-19 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    Autovest, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Stacie A. Winauski

Monday,    Dec. 14                Credit Acceptance Corporation vs. Duprey
11:00 AM                          659-12-19 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Deborah Duprey

Monday,    Dec. 14                Kirkland vs. Lyons
1:00 PM                           652-12-19 Wncv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Hieheem Kirkland  (Annemarie Manhardt)
                                  Defendant(s)
                                    Mike Lyons  (Patrick T. Gaudet)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 17


Cases heard by Robert R. Bent

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec. 17                McCarty vs. Lubas et al
9:00 AM                           137-3-19 Wncv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Phillip McCarty  (Marina Asaro)
                                  Defendant(s)
                                    Cynthia Lubas
                                    James Lubas

Thursday,  Dec. 17                Deere & Company et al vs. Green Stripes Landscapin
10:00 AM                          325-10-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Motion, Petition, Request
                                  Plaintiff(s)
                                    Deere & Company  (Andre D. Bouffard)
                                    Deere Credit, Inc.  (Andre D. Bouffard)
                                  Defendant(s)
                                    Matthew Abair
                                    Green Stripes Landscaping LLC

Thursday,  Dec. 17                Confidential Case
10:30 AM                          196-5-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Civil Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Plaintiff  (Jennifer Rood)
                                  Defendant(s)
                                    Defendant

Thursday,  Dec. 17                Satre vs. Ralph
10:45 AM                          264-7-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Wayne Satre Next of Kin Decedent Dylan Satre  (Theodore J. Studdert-Kennedy)
                                  Defendant(s)
                                    Lindsay Ralph

Thursday,  Dec. 17                Black et al vs. Black
11:00 AM                          636-11-18 Wncv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Appellant
                                    Elizabeth Black
                                    Jonathan Black
                                  Appellee
                                    Deborah Black Guardian  (Andrea L. Gallitano)
                                  Interested Person
                                    David Black
                                    Virginia Black  (John C. Page)
                                    Susan M. Buckholz Esq.  (Susan M. Buckholz)
                                    Edith B. Zfass

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Dec. 18


Cases heard by Robert R. Bent

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Dec. 18                Luxenberg vs. n/a
9:00 AM                           277-8-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Appellant
                                    Linda Luxenberg  (Robert J. Appel)
                                  Appellee
                                    n/a
                                  Guardian ad Litem
                                    Rachel Hickory
                                  Co-Counsel
                                    Bessie Weiss
                                  Interested Person
                                    Commissioner of DAIL/OPG  (Benjamin Chater)
                                    Roland Luxenberg
                                    Travis Luxenberg  (Bonnie J. Badgewick)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Dec. 21


Cases heard by Robert R. Bent

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec. 21                Luxenberg vs. n/a
9:00 AM                           277-8-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Appellant
                                    Linda Luxenberg  (Robert J. Appel)
                                  Appellee
                                    n/a
                                  Guardian ad Litem
                                    Rachel Hickory
                                  Co-Counsel
                                    Bessie Weiss
                                  Interested Person
                                    Commissioner of DAIL/OPG  (Benjamin Chater)
                                    Roland Luxenberg
                                    Travis Luxenberg  (Bonnie J. Badgewick)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 22


Cases heard by Robert R. Bent

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec. 22                Luxenberg vs. n/a
9:00 AM                           277-8-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Appellant
                                    Linda Luxenberg  (Robert J. Appel)
                                  Appellee
                                    n/a
                                  Guardian ad Litem
                                    Rachel Hickory
                                  Co-Counsel
                                    Bessie Weiss
                                  Interested Person
                                    Commissioner of DAIL/OPG  (Benjamin Chater)
                                    Roland Luxenberg
                                    Travis Luxenberg  (Bonnie J. Badgewick)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Dec. 23


Cases heard by Robert R. Bent

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec. 23                Luxenberg vs. n/a
9:00 AM                           277-8-20 Wncv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Appellant
                                    Linda Luxenberg  (Robert J. Appel)
                                  Appellee
                                    n/a
                                  Guardian ad Litem
                                    Rachel Hickory
                                  Co-Counsel
                                    Bessie Weiss
                                  Interested Person
                                    Commissioner of DAIL/OPG  (Benjamin Chater)
                                    Roland Luxenberg
                                    Travis Luxenberg  (Bonnie J. Badgewick)

-------------------------------------------------------------------------------